جمعه, ارديبهشت 17, 1400
آرشیو
کمينه
اخبار و مقالات
کمينه
تاریخ: 1389/11/27 نظرات: 3 نظر نمایش: 1250 مرتبه تعداد امتیاز: 10   (Article Rating)
۳۰ شركت تولیدی، صادراتی پوشاك در آستانه تعطیلی و ورشكستگی

در آستانه روز صنعت و معدن بیش از ۳۰ شركت تولیدی و صادراتی پوشاك و نساجی به دلیل عدم پرداخت مطالبات شان توسط وزارت صنایع و معادن در آستانه ورشكستگی و تعطیلی قرار گرفته اند.

نادر سیف دبیر اتحادیه تولید كنندگان و صادر كنندگان صنایع نساجی و پوشاك ایران ضمن بیان این مطلب افزود: براساس دستورالعمل های صادراتی سال های ۷۵ و ۷۶ وزارت صنایع و معادن ملزم به پرداخت ۵۰درصد ارزهای تشویقی استفاده نشده به صادركنندگان است.

وی افزود: متاسفانه با گذشت ۱۰ سال و به رغم پیگیری های متعدد و مكرر صورت گرفته از سوی اتحادیه و اعضا، وزارت صنایع تاكنون از پرداخت این ۵۰درصد خودداری كرده است.

سیف با اشاره به مبلغ این ارز تشویقی گفت: حدود ۷۱میلیون دلار برای كل صنایع بوده است كه از این میزان حدود ۱۶میلیون دلار مربوط به شركت های تولیدی پوشاك و نساجی است.

سیف اضافه كرد: به رغم اعلام آرای دادگاه های بدوی و تجدیدنظر به نفع صادر كنندگان و نیز قبول این بدهی توسط مسوولان وزارت صنایع اما این وزارتخانه همچنان از پرداخت آن خودداری كرده است.

وی افزود: با توجه به مكاتبات ما طی سال های گذشته با مقاماتی چون ریاست محترم جمهوری، ریاست محترم قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی، وزیر سابق و فعلی وزارت صنایع و معادن و معاونین ایشان در نهایت این وزارتخانه قول داده است كه امسال در متمم بودجه این بدهی آورده شود و به زودی این مبالغ پرداخت گردد با توجه به این كه نظیر این وعده ها از سوی مسوولان قبلی نیز عنوان شده بود امید است این دفعه وعده نباشد و وزارت صنایع و معادن با پرداخت بدهی های معوق ده ساله مرحمی بر دردهای كهنه و دیرینه تولید كنندگان بنهد.

دبیر اتحادیه تولید كنندگان و صادر كنندگان صنایع نساجی و پوشاك ایران در ادامه افزود: مدیران واحدهای تولیدی طلبكار از دولت اعلام كرده اند كه چنانچه در اسرع وقت به وضعیت شان رسیدگی نشود و پس از ده سال مطالبات شان پرداخت نگردد توان ادامه فعالیت ندارند و ناچارند واحدهایشان را تعطیل كنند.

وی تصریح كرد: حدود ۳۰ شركت تولید كننده پوشاك و نساجی از وزارت صنایع طلبكار هستند اما جای تعجب است كه چند شركت موفق شده اند بخش اعظمی از بدهی خود را از وزارت صنایع دریافت كنند و یا در آستانه دریافت آن هستند.

سیف در پایان این پرسش را مطرح كرد كه اگر امكان پرداخت این طلب نیست چرا برای عده ای قابل پرداخت است؟ و اگر این حق برای همه یكسان است چرا به صورت كلی و یكجا پرداخت نمی شود؟

روزنامه دنياى اقتصاد
کد: 4
نویسنده خبر: مدیر ارشد
امتیاز بندی

نظرات
11

# ارسال کننده: 11
   تاریخ ارسال: 1399/04/07
dedicated
it
server
itsector
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

حريم شخصي كاربران  |  شرایط استفاده
کلیه حقوق این پرتال متعلق به سلماس نسج می باشد. | طراحی و پشتیبانی از :