جمعه, ارديبهشت 17, 1400
آرشیو
کمينه
اخبار و مقالات
کمينه
تاریخ: 1389/11/27 نظرات: 3 نظر نمایش: 1510 مرتبه تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)
تركمنستان در پی گسترش صنایع استراتژیك

پایان هر هفته رسانه های گروهی تركمنستان خبر از خرید حجم انبوهی از فراورده های نساجی توسط كشورهای خارجی در بازار بورس این كشور می دهند و این موضوع نشان دهنده گسترش صنعت نساجی در این كشور شش میلیون نفری است. دراین راستا همچنین هر سال به مناسبت های مختلف خبراز گشایش واحدهای صنعت نساجی در سرزمین پنبه خیز تركمنستان اعلام می شود بطوریكه در فاصله سه روز پس از انتخاب بردی محمداف به ریاست جمهوری این كشور فازاول بزرگترین مجتمع نساجی آسیای مركزی درعشق آباد به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا برای ساخت فازاول این مجتمع كه توسط شركت های «نورسل» و «فولكنستون» تركیه در زمینی به مساحت ۴۴هكتار و با ۱۵۵میلیون دلار هزینه احداث شد كه تنها در آن سالانه حدود ۴۱هزار تن انواع محصولات نساجی تولید می شود. رییس جمهور تركمنستان بارها تاكید كرده كه بعد از كسب استقلال این كشور،سرمایه گذاری زیاد در بخش صنایع نساجی صورت گرفته است و تا سال ۲۰۳۰میلادی نیز در هر بخش پنبه خیز كشور یك مجتمع نساجی احداث خواهد شد.بردی محمداف در پیام اخیر خود به كارمندان وزارت صنایع نساجی تركمنستان نیز تصریح كرد كه امكانات زیادی در اختیار این وزارتخانه برای توسعه صنعت نساجی قرار خواهد گرفت.رییس جمهوری تركمنستان گفته است كه محصولات كارخانجات نساجی این كشور هم اكنون به بیش از ۳۰كشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران، آمریكا، كانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان و سوئد صادر می شود.

براساس گزارش رسانه های تركمنستان میزان استفاده این كشور از الیاف پنبه جهت تولید فراورده های نساجی در سال های قبل از استقلال تنها سه درصد بوده و این رقم هم اكنون به بیش از ۴۰درصد رسیده است.این رسانه ها، تعداد كارخانجات نساجی تركمنستان را ۶۵كارخانه اعلام می كنند كه تولیدات سالانه آن ها بیش از ۱۷۳میلیون متر مربع محصولات پارچه ای است كه از مصرف ۸۲هزار تن الیاف پنبه استحصال می شود. وزارت صنایع نساجی تركمنستان اعلام كرده است كه این كشور در سال ۲۰۰۶ میلادی بیش از ۹۱میلیون دلار انواع منسوجات و لباس های آماده صادر كرده كه در مقایسه با سال ماقبل آن حدود سه درصد افزایش داشته است. البته این رقم تنها مربوط صادرات منسوجات و لباس های آماده است ولی ارزش واقعی تولید این محصولات بیش از ۳۰۰میلیون دلار برآورد می شود كه بخش عمده آن در بازار بورس با پول ملی تركمنستان یعنی «منات» به فروش می رسد.

نخ وپارچه های نخ پنبه، پارچه های مخملی، پنبه بهداشتی، پشم و پوست از مهمترین اقلام صادراتی محصولات صنایع نساجی تركمنستان محسوب می شوند. تركمنستان برای توسعه صنعت نساجی خود تاكنون بیش از یك میلیارد دلار سرمایه گذاری كرده و دولت جدید تركمنستان اعلام نموده كه این رقم را در آینده نیز افزایش خواهد داد.رسانه های گروهی تركمنستان اخیرا اعلام كردند كه این كشور در حال سرمایه گذاری هنگفت برای پیشرفته كردن دستگاه های صنایع نساجی در كوتاه مدت هستند تا از این طریق محصولات تولیدی را با كیفیت بالا به مشتریان عرضه كنند.در این راستا تاكنون، چندین كارخانه نوسازی و چند كارخانه دیگر از جمله كارخانه ریسندگی شهر «آبادان» با ظرفیت سالانه ۲۵هزار تن الیاف نخ و كارخانه دیگر نساجی در روستای «قبچاق» با مشاركت شركت های چینی در حال احداث است. به هرحال صنعت نساجی یكی از صنایع مهم تركمنستان محسوب می شود كه دولت این كشور قصد دارد تا ۱۳سال آینده تعداد شاغلین در این صنعت را به ۷۰ هزار نفر افزایش دهد.

رسانه های گروهی تركمنستان تعداد شاغلین صنعت نساجی این كشور را هم اكنون بیش از ۳۰هزار نفر اعلام می كنند.اهمیت این صنعت در تركمنستان به حدی است كه برای آن وزارتخانه جداگانه ای درسال ۱۹۹۵میلادی تشكیل شده و از ابتدای تاسیس این وزارتخانه تاكنون نیز چندین وزیر به دلایل كم كاری، فساد مالی و حتی قبول رشوه برخی مقامات از سوی شركت های تركیه ای از كار بركنار شده اند. به جز اشتغال تركمن های زیاد در صنعت نساجی، كشاورزان زیادی نیز به تولید پنبه به عنوان دومین محصول استراتژیك كشاورزی تركمنستان مشغول به كار هستند.برپایه برنامه توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تركمنستان تا سال ۲۰۲۰ میلادی، دولت این كشور با ادامه سرمایه گذاری خود در بخش نساجی، ظرفیت تولید نخ پنبه خود را به بیش از ۵۰۰هزار تن خواهد رساند كه این میزان بیش از ۶۰درصد تولید كنونی این كشور است.

هم اكنون حدود ۴۰درصد از كل تولید پنیه این كشور در كارخانجات نساجی این كشور مورد بازپردازی قرار می گیرد.تركمنستان سالانه بیش از ۷۰۰هزار تن پنبه تولید می كند ولی بر پایه برنامه ملی قصد دارد این میزان را به بیش از دو میلیون تن افزایش دهد.به نظر می رسد، در صورت برنامه ریزی صحیح مسوولان، كشاورزان و كارشناسان پنبه و صنعت نساجی ایران و تركمنستان به دلیل وجود مرز طولانی بین دو كشور و همچنین وجود اراضی پنبه خیز در شهرهای مجاور، قادر به استفاده از تجربیات همدیگر در زمینه توسعه كشت مكانیزه پنبه یا بهینه سازی صنایع نساجی شوند.

تحلیل : روزنامه ابرار

کد: 7
نویسنده خبر: مدیر ارشد
امتیاز بندی

نظرات
11

# ارسال کننده: 11
   تاریخ ارسال: 1399/04/07
dedicated
it
server
itsector
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

حريم شخصي كاربران  |  شرایط استفاده
کلیه حقوق این پرتال متعلق به سلماس نسج می باشد. | طراحی و پشتیبانی از :